У червні 1965 р. було проголошено відкриття Донецького державного університету. Одночасно у його складі з’явилися два нових факультети: хімічний та біологічний.
Факультет створювався паралельно з Донецьким науковим центром АН УРСР. У його витоків стояли академіки
Литвиненко Л.М. (перший ректор університету),
Кучер Р.В., чл.-кор.
Баранов С.М., чл.-кор. РАН
Мохосоєв М.В. д.х.н., проф., академік АН ВШ, заслужений професор ДонНУ
Шевчук І.О. Ними були створені кафедри факультету:
кафедра неорганічної хімії (Мохосоєв М.В.),
кафедра органічної хімії (Литвиненко Л.М.),
кафедра аналітичної хімії (Шевчук І.О.), кафедра вуглехімії та вуглехімічного синтезу (Баранов С.М.),
кафедра фізичної хімії (Кучер Р.В.). Вони ж заклали наукові школи: органічного каталізу та механізмів органічних реакцій; радикально-ланцюгових процесів; вуглехімії та вуглехімічного синтезу; неорганічного матеріалознавства; хімії високочистих речовин та ізоморфних заміщень; хімічного аналізу.
За ініціативою академіка Л.М. Литвиненка та за активної участі д.б.н., професора Ленінградського університету Є.Ф. Іваненка на факультеті в якості експерименту була відкрита спеціальність «Біохімія».
Кафедра біохімії як самостійний структурний підрозділ хімічного факультету була виділена зі складу кафедри органічної хімії в 1976 році. Унікальність цього експерименту полягала в тому, що традиційно підготовка біохіміків проводилась (і сьогодні переважно проводиться) на біологічних факультетах університетів. Першим завідувачем кафедри біохімії був професор
В.А. Дадалі.
У різний час деканами факультету обирались: професор
М.В. Мохосоєв (перший декан), доценти
В.Д. Єнальєв,
Г.Г. Кощєєв,
В.П. Марштупа, професор
А.М. Ніколаєвський. У
2002 р. деканом факультету обрано завідувача кафедри біохімії, доктора хімічних наук, професора Шендрика Олександра Миколайовича — випускника хімічного факультету.
У 1969 році на факультеті було відкрито спеціалізовану раду із захисту кандидатських дисертацій. З 1996 р. вона приймає захист як кандидатських, так і докторських дисертацій і працює в Інституті фізико-органічної хімії і вуглехімії ім. Л.М. Литвиненка НАН України. Почалася підготовка власних кадрів вищої кваліфікації, становлення, ріст та ствердження наукових шкіл.